RomânăEnglish
  PRIMA PAGINĂ CONTUL MEU CĂUTARE LISTĂ USERI INVITĂ TOP PATIMI MESAJE AJUTOR CHAT FORUM CONT NOU    
patimi.ro :: View topic - Fumatul
Reply to topic
Fumatul
simona

Reply with quote
Ati incercat sa va lasati de fumat ?
View user's profileSend private message
manuella

Reply with quote
acuma fie vorba intre noi si restul ....recunosc ca nu am incercat ..... imi face placere sa fumez desi sunt constienta ca mi face rau ...... probabil ca la un momentdat o sa ma gandesc serios sa ma las ...... nu vreau sa ma gandesc la motivul pe care il voi avea Wink
simona

Reply with quote
Stiu foarte multi care au incercat, dar nu au reusit decit pentru o perioada scurta de timp.
cora

Reply with quote
pentru a ma lasa de fumat am nevoie de o "compensatie", de o alternativa nu de o motivatie. Stiu ca fumatul imi face rau, inclusiv celor ce nu fumeaza dar stau in preajma mea.
deocamdata, NU VREAU! Embarassed Sau n-am gasit alternativa reala, posibila, de durata.
simona

Reply with quote
Fumatul are si o latura sociala...
" Vii la o tigare ? hai la o cafeluta? "
Si de ce nu "Pauza de tigara "...Smile).
Ma intreb , de fapt ce este daunator la fumat ?
simona

Reply with quote
Discutiile se aprind sau se intretin la o tigare.Parca si nervii deceptiile, chestiile naspa trec la o tigare.
La ce este cel mai greu sa renunti ? Smile) La tigara de dupa....
simona

Reply with quote
Tigarea iti da motiv sa iei o pazuza, iti da motiv sa amini cu o secunda ceea ce vroiai sa zici....
sau te scuteste de dragalaseniile de dupa...sau sa ascunzi dezamagirea de dupa...

Smile
cora

Reply with quote
cind te apuci de fumat.. nu realizezi nici avantajele nici dezavantajele gestului...
ai citit, ai auzit ca nu e ok... sa fumezi. NU mai conteaza asta. Este cel mai "usor" drog si cel mai inofensiv... Nu vei omori si nu vei vinde casa pentru o tigara.
mai tirziu, vei vedea doar avantajele de a fuma... Crying or Very sad
nu dezvolt ideea.. acum
costelino1967

Reply with quote
Tigarea are doua componente esentiale nicotina care este chiar benefica la nivelul dendritelor neuronale si gudronul care afecteaza alveolele pulmonare si pleura. La un control recent s-a stabilit ca nu am probleme pulmonare, iar teste psihologice date amu trei luni le-am luat cu foarte bine. Fumez de 35 de ani si am sa continui sa fac banii scrum ma distreaza sa beau o cafea la o tigare, sa aprind una la nervi sau dupa bunul plac.
simona

Reply with quote
Monoxidul de carbon realizeaza cu hemoglobina legaturi ireversibile.Astfel pentu aceeasi cantitate de singe, acelas numar de respiratii, singele fumatorului transporta mai putin oxigen.

si completez pentru a nu mai baga inca o postare:
inima va bate mai mult decit la un nefumator. Punind in ecuatie, cam la 2 miliarde de batai cit bate in medie pentru o viata de om....

Smile) este un calcul morbid si nedemonstrat stiintific.....

Last edited by simona on Mon Jul 02, 2007 1:33 pm; edited 2 times in total
costelino1967

Reply with quote
mai si mona hai sa culegem mai multe date si poate scriem o carte despre cum sa fumezi
europa

Reply with quote
se spune ca tigara e barometrul sanatatii Smile

eu m-am lasat de fumat de 4 ori pana acum, in cei 17 ani de papat tigari, cea mai lunga perioada fiind de 3 ani si cea mai scurta, de 6 luni. de fiecare data, m-am trezit in cate o dimineata si mi-am zis: "de azi ma las de fumat" si "de azi ma iau de fumat".
rezultatele au fost luarea in greutate, de fiecare data, intre 10 si 20 kg chiar din prima luna si scaderea imunitatii, iar ca parti benefice, o respiratie mai usoara, mai multi bani in buzunar, pereti mai albi, haine si piele fara miros de tigara si oameni care mi-au apreciat vointa.
europa

Reply with quote
simona wrote:
Monoxidul de carbon realizeaza cu hemoglobina legaturi ireversibile.Astfel pentu aceeasi cantitate de singe, acelas numar de respiratii, singele fumatorului transporta mai putin oxigen.

si completez pentru a nu mai baga inca o postare:
inima va bate mai mult decit la un nefumator. Punind in ecuatie, cam la 2 miliarde de batai cit bate in medie pentru o viata de om....

Smile) este un calcul morbid si nedemonstrat stiintific.....

dintre droguri, tigara este cel mai mic.
paradoxal, majoritatea celor care mor de cancer pulmonar sunt nefumatori.
cancerul de gat, nas, stomac, sunt consecinte ale radiatiilor, mai ales dupa explozia de la cernobal din 1986, cu extrapolare in alte tipuri de cancer.

o singura tigara, mananca 7mg de vitamina C din organism, vitamina C care este cunoscuta drept un element important in mentinerea imunitatii, alaturi de ehinaceea, catina, vitamina A, E si alti antioxidanti.

din punctul meu de vedere, tigara degradeaza celulele, in combinatie cu altele, gen cafea, alcool, droguri ( gen lsd, amfetamina, cocaina, heroina si care-or mai fi ca nu le stiu pe toate), antidepresive si anxiolitice consumate in mod excesiv, anticonceptionale, etc., degradare care se produce mai lent sau mai rapid, in functie de anticorpii generati de fiecare organism in parte, de predispozitiile genetice, de mediul si modul de viata, etc.
cora

Reply with quote
cred ca noi, fumatorii, stim cele mai multe despre nocivitatea si motivele pentru care NU ar trebui sa fumam Mr. Green
si replica cea mai des folosita: o viata am! Macar sa fac tot ce-mi place. Oricum voi muri...
costelino1967

Reply with quote
europa ai explicat foarte bine acest subiect
Fumatul
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
All times are GMT  
Page 1 of 3  

Reply to topic  
Caută rapid
Sunt
Caut
Tara
Judeţ
Oras
Intre si
Relatie
Doar cu poză
Doar online (acum 119 membri)

Nudul zilei

Statistici
Membri: 51763
Poze: 70796
Membri online: 119
Vizitatori: 1842
In camera de chat: 2
Matrimoniale Radauti SuceavaMatrimoniale Gheorgheni HarghitaMatrimoniale Craiova DoljMatrimoniale Mangalia ConstantaMatrimoniale Orsova MehedintiMatrimoniale Bistrita-Nasaud RomaniaFemei CalarasiMatrimoniale Strehaia MehedintiMatrimoniale IsraelMatrimoniale Targu Jiu Gorj
  Online:1842 vizitatori (119 membri - vezi lista lor)
Acest site de matrimoniale, relatii, prietenii contine imagini si text protejate prin legea drepturilor de autor! Toate drepturile rezervate! © 2007 PATIMI.RO
0.074